Chińskie obyczaje

Chińska kultura z całą pewnością jest jedną z najbardziej ciekawych kultur na całym świecie. Stanowi ona nieustanny przedmiot badań oraz zainteresowań. Na kulturę chińską składają się prastare obyczaje, wierzenia oraz zwyczaje przechodzące i pielęgnowane z pokolenia na pokolenie. Tradycja konfucjańska mówi o tym, że kobiety są podległe mężczyznom. Przez wieki kobiety w tym kraju traktowane były jako własność, na początku ojca, a następnie męża. Symbolem ich podległości było wiązanie stóp – ta praktyka obejmowała już dziewczynki w siódmym roku życia. W 1901 roku została ona dopiero zakazana. Status kobiet nieco się poprawił, a wiązało się to po części z budową nowego, komunistycznego państwa. Do dziś jednak nierzadko zdarzają się przypadki sprzedawania dziewczynek oraz młodych kobiet na żony.

Wedle tradycji, małżeństwa aranżowano przez rodziców pary. Do dnia dzisiejszego używa się swatek. Dominuje bardzo praktyczne podejście do instytucji małżeństwa. Wesele organizowane są tutaj bardzo hucznie. Koszt organizacji wesela jest pokrywany przez rodzinę pana młodego. W przypadku rodzin biedniejszych, dość popularne są wesela w zachodnim stylu. Wiek, który uprawnia do małżeństwa to dwadzieścia lat w przypadku kobiety oraz dwadzieścia dwa w przypadku mężczyzny. Od 1949 roku kobiety mogą same wybierać męża oraz składać pozew o rozwód, choć warto tu podkreślić, że z reguły ciężko jest go uzyskać.

Kilka pokoleń zamieszkuje też pod jednym dachem. Kobieta opuszcza dom rodziców i zaczyna mieszkać z rodziną swojego męża. Dom prowadzony jest przez matkę męża, która w częstych przypadkach traktuje swoją synową nader oschle. Z reguły w domu zostaje najstarszy syn, by opiekować się rodzicami na starość.

Uroczystości pogrzebowe są z reguły duże i bardzo wystawne. Zgodnie z tradycją, im większy status społeczny posiadała osoba zmarłam tym więcej rzeczy trzeba palić razem z nim, by zapewnić mu dobre wejście do następnego świata. W chinach żałobę nosi się na biało i owija się głowę także białym materiałem. Ważny element religijny stanowi czczenie przodków.

Jedna myśl nt. „Chińskie obyczaje

  1. To bardzo niekomfortowa sytuacja dla kobiety młodej, która wchodzi w rodzinę nową, która różnie może ja przyjąć. W Chinach bardzo mało rodzi się dziewczynek. Kobiety usuwają ciąże żeńskie, ponieważ presja jest na chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


8 − = trzy

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *